Akademia Rozwoju_Pogotowie logopedyczne_Jak wspierac rozowj mowy dziecka po urodzeniu

Akademia Rozwoju_Pogotowie logopedyczne_Jak wspierac rozowj mowy dziecka po urodzeniu

Jak wspierać rozwój mowy dziecka od urodzenia?

Rozwój mowy dziecka przebiega według pewnych prawideł o ustalonej kolejności. Zanim jednak dziecko wypowie pierwsze słowo, tak długo wyczekiwane przez mamę i tatę, warto zadbać o to by mowa naszego malucha rozwijała się w odpowiedni sposób.

Rodzice mogą stworzyć swojemu dziecku optymalne warunki dla prawidłowego rozwoju mowy już od momentu narodzin. Ze względu na to, że spędzają z dzieckiem najwięcej czasu, mają więc ogromną możliwość wpływania na jego rozwój. Stanowią pierwszy i najważniejszy wzorzec, który ich maluszek będzie próbował naśladować.

Mamo, tato właściwym i przemyślanym postępowaniem możesz wspomagać rozwój mowy swojego dziecka.

 • Przede wszystkim mów jak najwięcej do swojego maluszka już od pierwszych chwil jego życia.
 • Opowiadaj dziecku o tym, co robisz, co się wokół niego dzieje. Zachęcaj je do udziału w codziennych czynnościach. Niech mowa towarzyszy spacerom, zakupom i wszelkim pracom domowym.
 • Mów wyraźnie i powoli dbając o poprawność swoich wypowiedzi. Pamiętaj, że dziecko będzie naśladowało właśnie Ciebie!
 • Możesz używać zdrobnień typu "łyżeczka”, „miseczka”, „kotek”, ale unikaj zniekształcania brzmienia wyrazów, np. „A gdzie masz rąćki”, „To jest twój lowel”, „A cio to?”. Dostarczasz dziecku w ten sposób złych wzorców. Gdy Twój maluszek mówi po swojemu, powtarzaj po nim tę samą treść w poprawionej gramatycznie formie. Jeśli dziecko mówi "lowel", Ty mów: tak, to jest rower. Dzieci uczą się mowy przez jej słuchanie i naśladowanie. To Ty jesteś dla dziecka wzorem, który naśladuje.
 • Bądź dobrym słuchaczem - zadawaj pytania i czekaj na reakcję, którą na początku może być tylko uśmiech.
 • Śpiewaj piosenki, opowiadaj bajki, czytaj wierszyki. To doskonały sposób na stymulowanie rozwoju mowy dziecka, jednocześnie stanowi to dla niego świetną zabawę.
 • Już od pierwszych miesięcy życia oglądaj z dzieckiem książeczki. Opowiadaj, co widzisz na rysunkach. Zadawaj pytania: „Gdzie jest piesek?”, „Pokażesz mamie domek?”.
 • Nie gaś obojętnością naturalnej skłonności dziecka do mówienia, ale słuchaj uważnie wypowiedzi, zadawaj dodatkowe pytania, co wpłynie korzystnie na rozwój mowy.
 • Kontroluj, czy dziecko rozumie Twoje polecenia. Polecenia powinny być proste i dotyczyć czynności lub przedmiotów, które są dziecku bardzo znane. "Daj lalkę."; "Pokaż oko."; "Pokaż nos."; "Pokaż ucho."; "Przynieś buty."
 • Zwracaj uwagę, na to czy Twój Maluszek oddycha przez nos; w przypadku, gdy dziecko oddycha ustami, należy udać się do pediatry o ustalenie przyczyny.
 • Mówienie jest nierozerwalnie związane z procesem oddychania, a prawidłowe oddychanie stanowi jedne z podstawowych warunków poprawnej wymowy – najlepsze ćwiczenia oddechowe, jakie możecie razem wykonywać to dmuchnie, chuchanie, wciąganie powietrza przez nos i wypuszczane przez usta.
 • Postaraj się aby zabawy dźwiękonaśladowcze znalazły się w repertuarze czynności wykonywanych wspólnie z dzieckiem. Gdy Twój maluszek zacznie używać wyrazów dźwiękonaśladowczych („brum”, „miau”, „muu”), dodawaj prawidłowe brzmienie nazw (samochód, kotek, krowa).
 • Ćwicz z dzieckiem narządy mowy w formie zabawy – gimnastykujcie buzię i język bowiem sprawne funkcjonowanie narządów mowy to warunek prawidłowego wymawiania wszystkich głosek.
 • Zachęcaj swoje dziecko do mówienia (nigdy nie zmuszaj!); wzmacniaj jego osiągnięcia (każdy przejaw aktywności werbalnej) poprzez odpowiednią pochwałę lub nagrodę.
 • Zadbaj o to, by dziecko miało odpowiedni kontakt z innymi dziećmi oraz dorosłymi – to wzmocni w nim potrzebę komunikacji.
 • Ważne: nigdy nie zawstydzaj ani nie krytykuj mowy dziecka w obecności innych dzieci i nie porównuj go z rówieśnikami.
 • Nie możesz wymagać od dziecka, aby wymawiało głoski, na które rozwojowo nie jest jeszcze przygotowane.
 • W jednym wielkim skrócie!

  MAMO! TATO! Oto ZŁOTE (najważniejsze) ZASADY jak wspierać rozwój mowy dziecka od urodzenia:

  Mów, mów i jeszcze raz mów do swojego dziecka.

  Nie udziwniaj wyrazów. Wypowiadaj się poprawnie. Jeśli dziecko mówi "lowel", ty mów: tak, to jest rower.

  Śpiewaj piosenki.

  Opowiadaj dziecku o tym, co robisz.

  Czytaj, czytaj, czytaj: krótkie książeczki, wierszyki lub rymowanki.

  Rozmawiaj z dzieckiem podczas domowych czynności, spacerów lub zabawy.

  Ucz dziecko różnych odgłosów np. zwierząt, pojazdów, urządzeń.

  Pytaj i zachęcaj dziecko do wypowiadania się.