Terapeutyczne inspiracje. Pomoce logopedyczne, które uatrakcyjnią każde zajęcia

Dlaczego różnorodność metod i technik jest tak ważna w terapii logopedycznej?

Każdy pacjent stanowi odrębną całość, jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego niezwykle istotne jest to, by przy wyborze metod, technik i narzędzi kierować się jego indywidualnymi potrzebami.

Terapia wad wymowy odbywa się według pewnych schematów. Rozpoczynamy ją ćwiczeniami oddechowymi oraz gimnastyką buzi i języka. Następnie, pokazując właściwe ułożenie narządów mownych, próbujemy wywołać konkretną głoskę. Jeśli udało nam się uzyskać głoskę przechodzimy do ćwiczeń utrwalających dźwięk w sylabach i wyrazach. Ostatnim krokiem jest utrwalenie prawidłowego brzmienia głoski w całych zdaniach oraz w mowie spontanicznej. Niestety w praktyce nie jest to takie proste, szczególnie gdy ma się do czynienia z przedszkolnymi bystrzakami. Dzieci mogą odmawiać wykonywania pewnych zadań i ćwiczeń. Cała trudność polega na tym, że trzeba obudzić swoją kreatywność, czyli zaktywować twórczy potencjał swojego umysłu. Urozmaicanie zajęć oraz dostosowywanie ich do konkretnego dziecka - jego wieku, zainteresowań i możliwości - to elementy decydujące między innymi o powodzeniu terapii.

Jak to jest z tą kreatywnością?

Najbardziej kreatywni terapeuci, jakich miałam okazję spotkać na swojej drodze, potrafią wyczarować niesamowite rzeczy do swoich zajęć, wykorzystując tylko zwykłą kartkę papieru i kilka kredek. Niestety nie każdy został obdarowany takimi umiejętnościami. Ale nie ma się co martwić. Z pomocą przychodzą rozmaite wydawnictwa, które oferują szeroki wachlarz książek z gotowymi scenariuszami zajęć, propozycjami zabaw, gier i ćwiczeń logopedycznych. Bardzo pomocne stają się również rozmaite portale i coraz popularniejsze blogi prowadzone przez specjalistów-praktyków, na których można znaleźć mnóstwo darmowych pomocy do użytku publicznego. Ostatnio modne stały się również przepisy na pomoce typu "DIY" (ang. Do It Yourself) potocznie nazywane mianem "zrób to sam", czego jestem ogromną fanką.

Dusza artysty

Ze względu na to, że od zawsze uwielbiałam malować, rysować i w ogóle tworzyć, postanowiłam sama nadać kształt pewnym materiałom pomocnym w terapii logopedycznej. Inspiracją, co do formy wykorzystanych narzędzi były oczywiście portale logopedyczne i blogi. Pomoce logopedyczne z obrazkami mojego autorstwa i szczegółową instrukcją znajdziecie poniżej! Mogą one być wykorzystywane przez rodziców, opiekunów i nauczycieli nie tylko w logoterapii. Materiały te stanowią rewelacyjne narzędzie do wspierania wielu aspektów rozwoju naszych dzieci.
Głodna żaba
Głodny pingwin
Głodny miś
Głodny miś - suwak logopedyczny