Dorosły u logopedy? Pewnie, że tak!

Gdy dorosły ma wadę wymowy?

Wśród społeczeństwa utarło się błędne przekonanie, że logopeda to specjalista, który pracuje wyłącznie z dziećmi i to na dodatek tylko w szkole. Sprawa wygląda tak, że wiele wad wymowy jest udziałem dorosłych. Dorośli jednak w bardzo różny sposób podchodzą do swojej wady wymowy. Niektórym wcale ona nie przeszkadza, innym zaś sprawia mnóstwo trudności rzutując na wiele aspektów życia m.in.: na stosunki z otoczeniem, czy też wykonywanie pracy. Często zdaża się też tak, że w dojrzałej pamięci tkwią przykre wspomnienia sytuacji z dzieciństwa, gdy rówieśnicy wyśmiewali się z nich bądź ich przedrzeźniali. Osoby te od lat próbują radzić sobie "jakoś" ze swoim problem. Unikają publicznych wypowiedzi, a nawet często starają się odwrócić uwagę rozmówcy od swojej wymowy poprzez przyspieszone tempo mówienia, co wpływa negatywnie na jakość wypowiedzi i dykcję. Zadziwiać może fakt, że większość dorosłych z wadą wymowy nie zdecydowałoby się na terapię u logopedy. Dlaczego? Po pierwsze logopeda kojarzy im się wyłącznie ze specjalistą pracującym tylko z dziećmi. Po drugie osoby te uważają, że jest już dla nich "za późno". Niektórzy przyzwyczaili się do takiego stanu rzeczy i obecnie wadliwa wymowa nie wywołuje u nich negatywnych reakcji.

Dorosły może rozpocząć terapię w każdej chwili. Wymagać będzie ona wiele wysiłku i samozaparcia do żmudnych ćwiczeń, ale zwiększona świadomość językowa może przynieść czasami zaskakujące efekty. Terapia w przypadku dorosłych zazwyczaj trwa dłużej niż u dzieci ze względu na utrwalony przez lata nawyk takiej a nie innej wymowy. Ponadto dorośli w przeciwieństwie do dzieci muszą sami mobilizować się do pracy nad wymową. Maluchy mają przy sobie czujnych rodziców, którzy aktywizują je do ćwiczeń, chwaląc przy tym za każdy drobny sukces. Mam tu oczywiście na myśli rodziców, którym naprawdę zależy na prawidłowej wymowie swoich dzieci.

Urazy neurologiczne

Do logopedy trafiają także osoby z uszkodzeniami mózgu, do których doszło na skutek wypadku lub udaru. Najczęściej mówi się wtedy o afazji, a mianowicie o uszkodzeniu odpowiednich struktur mózgowych odpowiedzialnych za odbiór i nadawanie mowy. W takich przypadkach praca logopedy obejmuje ponowną naukę mówienia lub komunikacji.

Logopedia artystyczna

Z usług logopedy korzystają również osoby, które wiążą swoją przyszłość zawodową z życiem publicznym i pragną być przygotowane do wykonywania swojej profesji: aktorzy, dziennikarze, prezenterzy telewizyjni, nauczyciele. Podczas zajęć z emisji głosu można nauczyć się prawidłowo tworzyć dźwięk, prowadzić głos i pracować nim bez zmęczenia. Każdy, kto zawodowo pracuje głosem powinien znać podstawowe techniki oddychania i relaksacji, ćwiczyć odpowiednio motorykę narządów artykulacyjnych oraz dykcję.

Logopeda nie jest wyłącznie specjalistą dziecięcym. Jest terapeutą, czyli osobą przygotowaną do tego by pomagać ludziom na różnych etapach rozwoju.